כיצד אמצא תזכירי חוק המעניינים אותי? 

בדף הבית מוצגים תזכירי החוק האחרונים שעלו לאתר. בנוסף, תוכל לחפש תזכירי חוק באמצעות חיפוש מילים משם התזכיר וכן להגביל את החיפוש למשרד ספציפי. תוכל גם לעבור לדף המכיל את כל התזכירים הפתוחים לתגובות, ובו לערוך חיפוש וסינון של תזכירים על פי מילים משם התזכיר, המשרד המפרסם, תאריך פרסום התזכיר ותאריך אחרון לתגובה. לקריאת התזכיר, לחץ על האייקון המופיע לצד שם התזכיר.

תזכירים שמועד התגובה עליהם עבר מועברים אוטומטית לארכיון, שגם בו ניתן לחפש תזכירים על פי מילות מפתח, משרד ותאריך הפרסום.

מה כולל בדרך כלל תזכיר חוק? 

תזכיר חוק כולל בדרך כלל את הסעיפים הבאים:

  • שם החוק המוצע
  • מטרת החוק המוצע והצורך בו
  • עיקרי החוק המוצע
  • השפעת החוק המוצע על תקציב המדינה והיבטים מינהליים נוספים
  • השפעת החוק המוצע על החוק הקיים
  • הנוסח המלא של החוק המוצע
איך מעירים ושולחים תגובות על תזכיר חוק? 

נסחו באופן מסודר את תגובתכם לכל סעיף לחוק ואת הערותיכם לתזכיר החוק כולו. במידת הצורך, תוכלו להוסיף להערות קובץ ובו תגובה מפורטת. נודה לכם על הערות מקצועיות וענייניות להצעת החוק.

על מנת לשלוח את הערותיכם, פתחו את טופס התגובה באמצעות הקישור המופיע בסוף השורה שבה מוצג התזכיר. מלאו את הטופס בהתאם להנחיות וצרפו אליו קובץ תגובה, אם הכנתם כזה. לבסוף, שלחו את הטופס באמצעות כפתור השליחה.

* שימוש בטופס מקוון דורש התקנה של תוכנת הטפסים של ממשל זמין. אם התוכנה לא מותקנת במחשבכם, תוכלו להוריד אותה מפורטל gov.il.

איך מקבלים הודעות על פרסום תזכירי חוק חדשים? 

תוכלו לקבל תזכירים חדשים ישירות לתיבת הדוא"ל שלכם באמצעות הרשמה לרשימת התפוצה של האתר. במהלך ההרשמה, תוכלו לבחור אם תרצו לקבל עדכונים על תזכירי חוק מכל משרדי הממשלה או ממשרדים ספציפיים על פי בחירתכם.

לאחר ההרשמה, יישלח אליכם כל פרסום חדש לקריאה, יחד עם קישור לטופס התגובה. אם תרצו להפסיק לקבל את תזכירי החוק באופן אוטומטי, כל שעליכם לעשות הוא לבקש כי כתובתכם תוסר מרשימת התפוצה. תוכלו גם לבטל קבלת עדכונים ממשרדים מסוימים בלבד אך להמשיך לקבל עדכונים ממשרדים אחרים, בהתאם לבחירות שתסמנו בדף הסרה מרשימת התפוצה.

כיצד מתבצע הליך הגשת הצעות חוק? 

היועץ המשפטי או המחלקה המשפטית בכל משרד ממשלתי מגבשים ומנסחים הצעות חוק הנוגעות לתחומי אחריותו של המשרד. עם גיבוש הצעת החוק, מכין המשרד תזכיר חוק לעיון הציבור.

אחרי תום התקופה למתן הערות (בדרך כלל 21 ימים) ואם מוחלט לקדם את הצעת החוק, מכין המשרד את טיוטת החוק. הטיוטה מובאת לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ואכיפת החוק, שבראשה עומד שר המשפטים. הוועדה דנה בטיוטת החוק ומחליטה אם לאשרה, לעתים תוך תיקונים ושינויים.

אחרי שהוועדה מאשרת את טיוטת החוק והחלטתה מקבלת תוקף של החלטת ממשלה, המחלקה לנוסח החוק במשרד המשפטים מכינה את הצעת החוק לפרסום ברשומות כהצעת חוק מטעם הממשלה. הצעת החוק מונחת על שולחן הכנסת להצבעה בקריאה ראשונה.